Yhdistys toiminut jo 40 vuotta liikuttajana

kuva_onnittelu_ruusu

 

 

 

 

 

 

Tänään 15.10.2019 tulee kuluneeksi 40 vuotta yhdistyksen perustamisesta. Raision Rinkka r.y. -nimisen yhdistyksen perustamisasiakirja allekirjoitettiin Raisiossa 15.10.1979. Vuosien varrella toiminta on kehittynyt monimuotoiseksi, mutta edelleen yhdistyksen toiminta keskittyy luonnossa tapahtuvan kuntoliikunnan ja retkeilyn edistämiseksi. Yhdistyksen toiminnan ovat mahdollistaneet johtokunta, muut avainhenkilöt ja erityisesti toimintaan osallistuvat jäsenet. Merkittävää tukea yhdistyksen toimintaan ovat tarjonneet Raision kaupunki ja Suomen Latu.

Menneiden vuosien toimintaa ja muutakin tietoa on koottu Kaija Virtasen kokoamaan Toimintaa vuosina 2010-2019 (pdf 3 Mt) julkaisuun sekä tällä sivustolla jo aiemmin julkaistuun Jyrki Aaltosen kirjoittamaan historiikkiin 30 vuotta Rinkan kantoa.

Välähdyksiä vuosilta koottu myös Tarja Aittalan toteuttamaan videotarinaan alla (video käynnistyy, kun kuvaa napauttaa).

 

Yhdessä on ilo liikkua! Tervetuloa mukaan yhdistyksen toimintaan!